آشنایی با سوغاتی های استان قزوین

سوغاتی های استان قزوین

ریسمون دراین مقاله قصد دارد سوغاتی های استان قزوین را معرفی کند و اطلاعات زیادی را در رابطه با سوغاتی های استان قزوین برای شما عزیزان جمع آوری کرده است، همراه ما باشید امیدواریم که لذت ببرید. استان قزوین یکی از مراکز توریستی و زیبا می باشد که سوغاتی های زیبا و لذیذ دارد، از معروفترین سوغاتی های استان قزوین شیرینی های این شهر است که تنوع زیادی دارد و می توان گفت که طعم و رنگ بی نظیری دارد، به جز شیرینی جات، میوه ها، صنایع دستی، خشکبار و همچنین  پنیر کوزه ای  با طعم زیره که طعم عالی دارد از دیگر سوغاتی های استان قزوین است. شیرینی های استان قزوین که معروف هستند، شیرینی چرخی، باقلواها، شیرینی اتابکی، نان بادامی و... می باشد که به هر کدام از آن ها می پردازیم.

شیرینی ها

شیرینی اتابکی: این شیرینی که بسیار خوشمزه است به شیرینی ولیعهدی معروف است، میزان شیرین بودن شیرینی اتابکی بسیار کم است و جزء خوشمزه ترین سوغاتی های استان قزوین میباشد.

شیرینی اتابکی قزوین

شیرینی چرخی: این نوع شیرینی بیشتر برای عید نوروز تهیه می شود، علت نام این شیرینی به دلیل این است که بعد ترکیب مواد اولیه شیرینی و رد شدن از چرخ گوشت و چرخ شدن مواد اولیه درست میشود.

نان نازک قزوینی: این نوع شیرینی که انواع مختلفی دارد که شامل بادامی و پسته ای، گردویی میشود. در لابه لای نان نازک قزوینی بر اساس نوعی که تهیه می شود از مغز ها استفاده می شود مثلا  برای پخت نان نازک پسته ای از مغزپسته ای استفاده می شود که از خوشمزه ی سوغاتی های استان قزوین میباشد.

نان چایی: نان چایی از نوع شیرینی خشک می باشد که ماندگاری طولانی دارد و با خیالی آسوده می توانید برای هدیه آن را انتخاب کنید. این نوع شیرینی بیشتر در اعیاد تهیه می شود و با چای می توانید نوش جان کنید  و طعم بی نظیری دارد.

شیرینی بادامی: نام دیگر این نوع شیرینی قرابیه می باشد که از شیرینی هایی است که مختص استان قزوین به حساب می آید. شیرینی بادامی بسیار مقوی و خوشمزه است و برای کودکان و کسانی که میخواهند خود را تقویت کنند بهترین گزینه است این شیرینی از پودر پسته، پودر قند و هل تهیه می شود.

باقلوا: از گران ترین و خوشمزه ترین شیرینی های استان قزوین باقلوا می باشد که در انواع پرچمی، رزو پیچ است. باقلوا را اواخر  فصل زمستان در اسفند ماه خانم های قزوینی به صورت خانگی تهیه می کنند، باقلوای این شهر با شهرهای دیگر فرق دارد و با آن ها رقابت می کند.

صنایع دستی

صنایع دستی از دیگر سوغاتی های استان قزوین می باشد که میتوانیم به عنوان هدیه برای دوستانمان ببریم. وقتی در بازار سنتی استان قزوین قدیم برمیداریم صنایع دستی های زیبایی را می بینیم که در ادامه ی این مقاله در
آن ها را معرفی می کنیم.

جاجیم بافی: یکی از صنایع دستی استان قزوین جاجیم بافی است. جاجیم هایی با نقوش های مختلف مانند نقوش گیاهی، هندسی و حیوانی تولید می شوند و از قدمت کهنی  در استان قزوین برخوردار است و روستاییان به این کار مشغول بوده اند.

گلابتون دوزی: از دیگر صنایع دستی شهر قزوین، گلابتون دوزی می باشد که در سالیان گذشته برای بعضی از جهیزیه دختران استفاده می شد و با آن برخی از وسایل را تزئین می کردند.

سرمه دوزی: سرمه دوزی که یک نوع دوخت تزئینی با سرمه های براق  که روی پارچه هایی از جنس ترمه و یا مخمل دوخته می شد اما امروزه این دوخت ها تزئینی شده است.

موج بافی از سوغاتی های استان قزوین : یک نوع دست بافت سنتی و قدیمی می باشد که کاربرد آن در روی کرسی، پتو، روفرشی است این صنایع دستی که سوغاتی استان قزوین می باشد از رونق کمتری برخوردار است آن هم  به دلیل تولید موج در تولیدی هاست.

گیوه دوزی: گیوه که از صنایع شهر تاکستان و قزوین محسوب می شود، تفاوت گیوه ی استان قزوین با شهرهای دیگر در این است که کف این گیوه ها از جنس چرم و پلاستیک است و این گیوه ها از سوغاتی های استان قزوین محسوب میشود که طرفداران زیادی دارد.

خوراکی ها

از دیگر سوغاتی های استان قزوین می توان به میوه های مانند ذغال اخته الموت، سیب، انگورتاکستان و انار طارم اشاره کرده هم چنین به خشکبارهایی مانند فندق، پسته، گردو و کشمش تاکستان که بهترین در نوع خود هستند، همچنین پنیر کوزه ای که از سوغاتی های منحصر به فرد و ویژه استان قزوین محسوب می شود. این پنیر اغلب با طعم زیره می باشد ولی در طعم های ساده و با یک سبزی معطر و خوشبو دیگری هم موجود است، برای تهیه پنیر کوزه ای پنیر و آب را در کوزه ریخته و بعد را در زیر خاک مدفون می کنند و بعد از گذشتن مدت زمان زیادی آن را از زیر خاک بیرون می آورند و میل می کنند.

تور ریسون با داشتن برنامه سفر برای استان قزوین یک همراه خوب برای خرید سوغاتی از این شهر برای شما خواد بود چون با تمامی سوغاتی ها و محصولات این استان زیبا آشنا است. تور ریسمون به عنوان یک راهنمای خوب برای شما از شما دعوت میکند که در تورهای جذاب تور ریسمون شرکت کنید و لذت ببرید.


0 دیدگاه

16 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما