آشنایی با جاذبه های تاریخی استان سمنان

جاذبه های تاریخی سمنان

جاذبه های تاریخی سمنان به دلیل وسعت جغرافیایی، قدمت تاریخی و غنای فرهنگی این منطقه بسیار زیاد و متنوع می باشد. سفر به تاریخ و بازدید از مکان های به جا مانده از گذشتگان و نیکان همواره برای هر فردی هیجان انگیز و همراه  با کنجکاوی است. بی شک همانند سایر مکان های تاریخی کشورمان در سفر به سمنان نیز با جاذبه های تاریخی خاص و منحصر به فرد این منطقه رو به رو خواهید شد. با ریسمون همراه باشید.

سفر به سمنان سفری در دل تاریخ کهن

با سفر به سمنان امکان بازید از جاذبه های تاریخی متعلق به دوران های مختلف تاریخی وجود دارد. بی شک انتخاب سمنان به عنوان یک مقصد گردشگری تاریخی بسیار سرگرم کننده و پربار می باشد. فقط کافی است قبل از شروع به سفر اندکی راجع به تاریخ این منطقه از سرزمین مان ایران مطالعه نموده و سفری پرماجرا را به دل تاریخ آغاز نمایید.

مختصری از تاریخ سمنان

سمنان دارای قدمت دو هزارساله می باشد. در دوران باستان یکی از بخش های ایالت تاریخی ورن بوده است. شهر دامغان اولین پایتخت اشکانیان در ایران می باشد. این منطقه در دوره مادها و هخامنشیان کومش نام داشت و پس از اسلام قومس نام گرفت. یکی از اصلی ترین پایگاه های فرقه اسماعیلیه در قومس بوده است. در زمان اسماعیلیان 150 قلعه در این منطقه ساخته شد. در دوره زندیه شهرهای سمنان در اختیار بزرگان خانواده قاجار بوده است. در حال حاضر مركز استان سمنان شهر سمنان مي باشد. با تمام این اوصاف، توصیه می کنیم تا با شرکت در یک تور ایرانگردی ریسمون و سفر به استان سمنان، جنبه ها و جاذبه های تاریخی این استان را از نزدیک تماشا کنید.


مقاله-ریسمون_سمنان-min.jpg

دروازه ارگ شاهکاری بی نظیر در بین جاذبه های تاریخی سمنان

دروازه ارگ با ارتفاع 7 متر، از معروف‌ترین جاذبه های تاریخی سمنان است که در مرکز شهر سمنان واقع شده است و متعلق به دوره قاجاریان است. سبک معماری و کاشی کاری بنا نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نماید. دروازه ارگ دارای شش مناره و نمای شمالی و جنوبی می باشد. کافی است یک‌بار به شهر سمنان سفر نموده باشید، بی شک این اثر زیبای تاریخی را مشاهده نموده اید.


مقاله-ریسمون_سمنان۱-min.jpg

بازار سمنان یکی از جاذبه های تاریخی سمنان که باید دید

یکی دیگر از جاذبه های تاریخی سمنان بازار سنتی سمنان می باشد. که بازدید از آن در سفر به سمنان خالی از لطف نیست. قدمت این بازار به بیش از 180 سال می‌رسد و متعلق به دوره قاجار می باشد و همچنان از مراکز اصلی خرید و فروش در سمنان به حساب می آید. این بازار در سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بازار دارای 3 راسته اصلی می باشد. بازار شمالی که با نام راسته بازار یا بازار بالا شناخته می شود. بازار جنوبی که به دلیل مجاورت با امامزاده به بازار حضرت شناخته می شود. بازار شیخ علاءالدوله که به بازار مرده ها معروف است. این بازار از قدیمی ترین بازارهای ایران است که ساخت آن به دوران ایلخانیان و پیش از آن بر می گردد.

برج مهمان‌دوست دامغان

برج آجری مهمان‌دوست که در حدود 12 متر ارتفاع دارد در شهر دامغان قرار دارد، یکی از جاذبه های تاریخی استان سمنان و از آثار به جا مانده دوران سلجوقیان است و بسیار شبیه برج طغرل در شهرری می باشد.

آرامگاه پیر نجم الدین

این جاذبه تاریخی سمنان که از آثار به جا مانده دوران سلجوقیان و ایلخانیان است این اثر تاریخی در بافت قدیمی شهر سمنان قرار دارد .

حمام پهنه

حمام پهنه یا حمام حضرت که امروزه به عنوان موزه در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد، در بازاری سمنان قرار دارد و یکی دیگر از جذاب ترین جاذبه های تاریخی سمنان است. این حمام در زمان تیموریان و به دستور غیاث الدین سمنانی ساخت و در دوره قاجار بازسازی گردیده است. در سفر به سمنان حتماً باید سری هم به اینجا زد.

مسجد جامع سمنان

جاذبه های تاریخی سمنان با مسجد جامع سمنان معنی می گردد. یکی دیگر از جاذبه های تاریخی سمنان که در سفر به این شهر مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد مسجد جامع سمنان است. منار معروف سلجوقی مسجد جامع که یادگار دوران سلجوقی می باشد در کنار شبستان شرقی قرار دارد و به منار مسجد جامع شهرت دارد. این مسجد در خیابان امام سمنان قرار دارد.


مقاله-ریسمون_سمنان۳-min.jpg

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

مقبره عارف نام دار ایرانی شیخ ابوالحسن خرقانی نیز از جاذبه های تاریخی استان سمنان است که در شهر شاهرود قرار دارد. معروف ترین بخش این بنا محرابی است که به دوره ایلخانیان تعلق دارد.

مسجد تاریخانه

از دیگر جاذبه های تاریخی استان سمنان مسجد تاریخانه است. این مسجد که در شهر تاریخی دامغان قرار دارد یکی از قدیمی ترین مسجدها می باشد. معماری این مسجد زیبا برگرفته از معماری دوران ساسانی است. در سفر به سمنان بازدید از این مسجد نیز جذابیت های خاص خود را دارد.

برای آشنایی با جاذبه های تاریخی سمنان و داشتن لحظات ناب و بی نظیر با ما در تور های ریسمون همسفر شوید.


0 دیدگاه

20 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما