آشنایی با آداب و رسوم معروف کشور تاجیکستان

آداب و رسوم کشور تاجیکستان

در این متن شما را با آداب و رسوم معروف تاجیکستان آشنا خواهیم کرد، تا قبل از سفر به منطقه ای دور از منطقه و سرزمین خود با رسومات تاجیکستان آشنا شوید .

با ریسمون همراه باشید  تا شما را با آداب و رسوم معروف تاجیکستان در مطالب زیر آشنا کنیم .

1-علاقه زیاد به خانواده : یکی از آداب و رسوم معروف تاجیکستان این است که آن ها به هیچ عنوان ، از خانواده و خویشان خود جدانمی شوند ، حتی پس از ازدواج ؛ آنان پس از ازدواج به مانند دوران مجردیشان در کنار خانواده شان زندگی می کنند ، اما در اتاق هایی جداگانه و متعلق به خودشان . آن ها از لحاظ مذهبی بسیار مقید و دارای عقیده هستند ؛ بسیاری از آداب و رسوم های سنتی آنان ، شبیه ایرانیان می باشد . اگر در ادامه مطلب با متن همراهی کنید ، با آداب و رسوم معروف تاجیکستان ، بیشتر آشنا خواهید شد.

2- مراسم گل گردانی : یکی از آداب و رسوم معروف تاجیکستان مراسم گل گردانی ، قبل از آغاز فصل بهار و در اواخر فصل زمستان است . در زمان های پیشین این مراسم توسط سال خوردگان و بزرگتر ها انجام می شد ؛ اما اکنون توسط جوانان و کودکان صورت می پذیرد . این مراسم به این گونه است که ، در اواخر فصل سرما یعنی زمستان ، کودکان و نوجوانان به دشت و صحرا رفته ، گل های تازه روییده را می چینند و آن هارا به روستا یا شهر خود می آورند ؛ سپس با دادن گل ها به مردم و گرفتن انعام از آن ها ، مژده رسیدن بهار و پایان سوز و سرما را به آنان می دهند (این مراسم در مازندان ایران نیز وجود دارد ) . آنان همراه با چیدن گل ها ، حمد و ثنای خدا را نیز به خاطر رسیدن فصل شکوفه و گل به جا می آورند و این شعرها را با خود زمزمه می کنند :                                    

" گل آوردم از اون پایان " خبرت می دهم دهقان " بته ( بده) غله به گل گردان " بهار نو مبارک باد "

 " گله زردک ثنا میده " ثنای مصطفی میگه " به هر پلو خدا میگه " بهار نو مبارک "

 

3- جفت براران : از دیگر آداب و رسوم  معروف  تاجیکستان ، مراسم جفت براران می باشد ؛ که این مراسم و جشن  نیز قبل از نوزروز و به امید پر برکت شدن محصولات کشاورزی کشاورزان انجام می شود ؛ در این روز کشاورزان ، به وسیله نان فطیر ، پلو یا دیگر غذاها از کهنسالان خود پذیرایی می کنند و سپس این اشعار زیبا را می خوانند :

" مزید نعمت  " زیاده دولت " برار  کار " صحت و سلامتی  خرد و کلان " رسد به بابای دهقان " خوش آمدید میهمانان "

 

4 - مراسم عروسی تاجیکی ها : از دیگر آداب و رسوم معروف تاجیکستان می توان به مراسم عروسی فلات نشینان این کشور ، که با بقیه مناطق تاجیکستان متفاوت است ، پرداخت ؛          فلات نشینان در ابتدای مراسم عروسی این پیوند و ازدواج را جار می زنند تا همه خبردار شوند ؛ سپس روز پنجم مراسم ، داماد به همراه دوستان و فامیل خود ، به منزل عروس می روند ؛ در آن جا امام ( منظور کسی که خطبه عقد را می خواند ) از هر دو شخص ، یعنی عروس و داماد می پرسد که آیا هر دو به این ازدواج راضی هستید واگر پاسخ هر دوی آن ها مثبت بود ، خطبه عقد را جاری می کند ، سپس زوجین می بایست یک کاسه آب ، چای ، یک ذره گوشت ، نمک و شیرینی بخورند ؛ مراسم عروسی به همین جا ختم نشده و بعد از تشریفات عقد ، مراسم و جشن های بزرگی برپا می شوند و در آن ، همه به جشن و سرور و پای کوبی  می پردازند .

 

البته ذکر این نکته ضروریست که آداب و رسوم معروف تاجیکستان بسیار بیشتر از این مطالب درج شده در این متن هستند ؛ برای اطلاعات بیشتر از ریسمون کمک بگیرید .

تور ریسمون یکی از تورهای به صرفه اقتصادی برای شما گردشگران عزیز می باشد ؛ اگر با این تور تصمیم به
مقاله-ریسمون-تاجیکستان.jpg بگیرید ، علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها ، خرید سوغات و آشنایی با جاذبه های طبیعی و تاریخی این کشور ، با آداب و رسوم معروف تاجیکستان نیز ، آشنا خواهید شد .


1 دیدگاه

22 دی 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • نا شناس
    2 سال قبل
    چقدر عالی ... دوست داشتم از انواع غذای سنتی و محلی تاجیکستان باخبر شوم