آشنایی با آداب و رسوم استان سمنان

استان دیدنی سمنان

آداب و رسوم استان سمنان، بسیار متنوع و خاص و ویژه همان منطقه می باشد. آداب و رسوم استان سمنان مانند سایر نقاط کشور عزیزمان ایران متاثر از مذهب، فرهنگ، شرایط جغرافیایی، آب وهوایی و بومی آن منطقه می باشد. فرهنگ های مختلف سبب وجود سنت های مختلف در این استان گردیده است. آداب و رسوم استان سمنان که از قدیم تا کنون به یادگار مانده است از انواع مراسم های مذهبی و دینی، نوع پوشش، خوراک، گویش تا سبک زندگی گسترش دارد. در سفر به استان سمنان با دنیایی از آداب و رسوم مختلف روبرو خواهید شد. با ریسمون در ادامه همراه باشید.

آداب و رسوم استان سمنان در طبقه بندی های مختلف:

آداب و رسوم استان سمنان در شهرها و روستاهای مختلف استان متفاوت می باشد. در سفر به استان سمنان و گذر از مناطق مختلف آن، با آداب و رسوم این سرزمین بیشتر آشنا خواهید شد.

زبان و گویش مردم استان سمنان نمادی از آداب و رسوم استان سمنان:

در هر منطقه از استان سمنان مردم به گویش و زبان خاص آن منطقه صحبت می کنند. استان سمنان به داشتن تنوع در گویش و زبان و لهجه معروف است. اصلی ترین این گویش ها، زبان سمنانی است که زبان رسمی مردم سمنان است. این زبان دارای ادبیات بوده و با زبان پهلوی مرتبط می باشد. وقتی برای اولین بار به شهر سمنان سفر می نمایید از نحوه گویش مردم این شهر که هنوز هم بسیار رواج دارد، هیجان زده خواهید شد. زبان سمنانی دارای صرف و نحو و قواعد پیچیده و دشواری بوده و در نقاط مختلف سمنان به لهجه های مختلفی صحبت می شود مانند لهجه سرخه ای، بیابانکی، لاسجردی و سمنانی. در شاهرود زبان غالب مردم فارسی بود که با لهجه شاهرودی صحبت می شود. در دامغان نیز مردم زبان فارسی را با لهجه خراسانی صحبت می نمایند. در شهرهای شمالی استان گویشی شبیه به گویش مازندرانی دارند.گویش مردم گرمسار رازی می باشد. یکی از جذابیت های سفر به استان سمنان آشنایی با لهجه و گویش های شیرین مردم این منطقه می باشد.

پوشش:

یکی از اصلی ترین بخش آداب و رسوم افراد یک منطقه سبک لباس پوشیدن ایشان می باشد. مردم استان سمنان بسته به نوع شرایط آب وهوایی محل زندگی‌شان پوشش خاص خود را دارند. امروزه در سفر به این استان متوجه خواهید شد که همانند بیشتر نقاط کشورمان افراد از پوشش رسمی و رایج کشور استفاده می نمایند و استفاده از لباس هاي محلي کمتر رایج است. اما در برخی روستاهای سمنان هنوز استفاده از لباس های محلی مانند چارقد و شلیته مرسوم است. در سنگسر خصوصاً در بین عشایر سنگسر هنوز هم از پوشش سنتی به نام سگیرای سنگسری استفاده می شود.

 

 مناسبت ها و مراسم های مذهبی بخش اصلی آداب و رسوم استان سمنان:

در شهرهای مختلف استان سمنان مراسم و مناسبت‌های مذهبی به شیوه ای خاص و متفاوت برگزار می گردد. شاید سفر به استان سمنان در ایام محرم و شرکت در عزاداری های خاص مردم این منطقه، تجربه ای متفاوت و به یاد ماندنی باشد.

یکی از اصلی ترین این مراسم ها مراسم های عزاداری در ایام محرم است:

اگر در ایام محرم سفری به استان سمنان داشته باشید با عزاداری های مختلف مردم در شهرهای مختلف آشنا خواهید شد. در ایام محرم در اکثر شهرهای استان، تکیه های عزاداری برقرار می شود. یکی از باشکوه ترین این مراسم ها مراسم نخل گردانی ظهر تاسوعا در شهر سمنان و در تکیه جهادیه می باشد. در شهر دامغان باشکوه‌ترین عزاداری مربوط به روز یازدهم محرم و روز پس از عاشورا می باشد. در سفر به استان سمنان از این مراسم دیدن کنید.

 

نوروز یادگاری کهن از آداب و رسوم استان سمنان:

سمنانی ها آداب و رسوم مربوط به نوروز را از دیرباز به شکل سنتی برگزار می نمایند. رسم و رسومی مانند پختن آش رشته، قاشق زنی و شکستن کوزه در شب چهارشنبه سوری، پختن سمنو در روزهای آخر سال و نوروز خوانی در ایام پایانی سال. نوروزخوانی یکی از زیباترین آداب و رسوم استان سمنان نوروز خوانی است. ایام نوروز از بهترین زمان های سفر به استان سمنان است.

نوروز خوانی:

 اگر در اواخر اسفندماه به استان سمنان سفر نمایید، افرادی را می بینید که با خواندن آواز های سنتی با مضامین خاص و نواختن ساز و دهل رسیدن بهار را نوید می دهند. به در هر خانه ای که می رسند صاحب خانه هدیه ای را به عنوان سرسلامتی به آن ها می‌دهد.

هفت سین:

در سمنان معمولاً سبزه را روی کوزه سبز می نمایند، همچنین کوزه های حفره دار مخصوص هم وجود دارد که در آن‌ها پیاز نرگس می کارند. چیدن سفره هفت سین در سمنان مانند همه ایران مرسوم است و معمولاً گلدان های گل نرگس هم در این سفره جای می گیرد.

روز اول عید:

 در روز اول عید، بزرگ خانواده به کوچک‌تر ها دست لاف می دهد که همان عیدی است. سمنانی ها اعتقاد دارند که در سال جدید باید در سال جدید برای بار اول فردی خوش قدم به خانه شان پا بگذارد. به همین جهت فردی را که معتقدند برایشان شگون دارد دعوت می کنند تا به اصطلاح به خانه شان پا بگذارد. این فرد معمولاً از بین نوجوانان سادات فامیل انتخاب می شود که به همراه سبزی و آب به نشانه پاکی و طراوت به خانه وارد می شود. صاحب خانه به این فرد دستلاف می دهد.

برای آشنایی با سوغاتی های استان سمنان با ما در تورهای ریسمون هم‌سفر شوید.


2 دیدگاه

02 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما

  • نا شناس
    6 ماه قبل
    جالب بود مرسی
  • نا شناس
    2 ماه قبل
    ممنون من سمنانم ولی نمیدونستم بعضی رو