آشنایی با آداب و رسوم استان خراسان شمالی

استان خراسان شمالی

مردمان استان خراسان شمالی در روز طبیعت یا سیزدهم فروردین ماه برای ایجاد دلگرمی و شادی و دور کردن غم و غصه همچون مردم سایر استان های کشور به دل طبیعت می روند و آداب و رسوم خاصی را به جا می آورند که در ریسمون به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

معرفی آداب و رسوم مردم خراسان شمالی

در این روز كمتر كسی در خانه می‌ماند، چرا که برخی از مردم استان خراسان شمالی بر این باورند كه اگر این روز را در منزل بمانند، سیزده باسده می شوند، به این مفهوم که سال جاری را با كسالت و بد یمنی می گذرانند.

جوان های مجرد و به ویژه دختران مجرد در روز طبیعت سبزه گره می زنند و برای باز شدن بخت خود و رسیدن به آینده ای سرشار از خوشبختی و حال خوب نیت می کنند. دختران این خطه به هنگام گره زدن سبزه هایشان شعر سیزده بدر، سال دیگر، خانه شوهر، بچه بغل را زمزمه می کنند. همچنین دختران مجرد در این روز تاب مهیا کرده و تاب می خورند و بر روی تاب نام شخصی كه دوست دارند را به زبان می آورند و آرزوی رسیدن به او را از خدا می طلبند.

 

آداب و رسوم مراسم سیزده بدر در استان خراسان شمالی

مردم استان خراسان شمالی چند حبه قند را در لابه لای سبزه ای كه از روز اول عید در سفره های هفت سین خود قرار داده بودند، می گذارند و پس از گره زدن سبزه به همراه با حبه قندهای موجود در آن، سبزه را در داخل آب روان نهر یا رودخانه ای می اندازند به این امید که این آب جاری و روان برکتی برای افزایش محصولات کشاورزی استان باشد. در چنین روزی اکثرا دیده می شود که چندین خانواده دور یک سفره بزرگ جمع می شوند و غذاهای محلی و سنتی استان خراسان شمالی را كه هر کدام با سلیقه تدارك دیده شده اند در آن می چینند، غذای این روز عمدتا پلو با خورشت مفصل و همینطور آش رشته است که با گیاهان صحرایی نظیر چریش درست می شود. 

رسم جالبی که در روز طبیعت در میان مردمان استان خراسان شمالی رایج می باشد این است که معمولا مادران و دختران از كنار رودخانه ها و جوی آبها بوته های پونه را می چینند و جمع می کنند و شب 13 بدر کوکوی پونه آماده می کنند.

رسومات مردم استان خراسان شمالی در مناسبت های مختلف

پژوهشگران و مورخان در رابطه با آداب و رسوم استان خراسان شمالی می گویند که: از جمله رسم و رسومات مردم استان خراسان شمالی این است كه به وقت غروب خورشید، مردم آتش به پا کرده و دور آن جمع می شوند و به آواز خوانی و نواختن دایره می پردازند. البته با اینکه در حال حاضر این رسم در اکثر شهرها و مناطق استان خراسان شمالی منسوخ شده است، اما هنوز هم بخش هایی در این استان وجود دارند كه مردمان آن، این آیین را به جا می آورند. 


مقاله-ریسمون-رسوم-خراسان شمالی-2.jpg

برپا کردن آتش هنگام غروب

علاوه بر آداب و رسوم ذکر شده در فوق، اکثر مردم استان خراسان شمالی برای تماشای مسابقات کشتی با چوخه به محل برگزاری این مسابقات می روند و از نزدیک نبرد کشتی گیران را تماشا می نمایند. چرا كه این مسابقات در میان مردم استان خراسان شمالی از ارزش و جایگاه خاصی برخوردار است. همچنین در روز سیزده بدر مسابقات و ورزش های منحصر به فردی همچون بازی های محلی و بومی، بازی هفت سنگ، مسابقه اسب سواری، رقص های محلی دسته جمعی مرسوم و رایج است. از آنجایی که استان خراسان شمالی در مسیر شهرهای شمالی به مشهد مقدس قرار گرفته است، علاوه بر مردم خود استان، زائران و مسافران فراوانی نیز 13 بدر خود را در دل طبیعت منحصر به فرد این استان سپری می کنند. 

آداب و رسوم موسیقیایی

در اکثر مراسمات استان خراسان شمالی  موسیقی های بی نظیر و گوش نواز ترکمنی اجرا می شود. در حالت کلی موسیقی این استان عمدتا در قالب ترکی و کردی است. استان خراسان شمالی در نوازندگی با سازهای معروف از جمله سورنا، کمانچه، دهل، نی و دوتار مشهور و زبانزد است.

 در ایام عید نوروز که شمار گردشگران به این استان افزایش می یابد، مسابقات مهیج مختلفی در میان ترکمن ها برگزار میشود که از میان آن ها می توان به مسابقات کشتی با چوخه، اسب دوانی و خروس جنگی اشاره کرد. پختن نان ها و غذاهای سنتی و محلی در مراسمات و مناسبت های مختلف نظیر عید نوروز از جمله آیین ها و آداب و رسوم این استان بشمار می آید. اگر شما نیز قصد آشنایی بیشتر با آداب و رسوم و آیین های استان خراسان شمالی را دارید، پس حتما در تورهای بی نظیر ریسمون به این خطه شرکت کنید.

 


1 دیدگاه

11 آذر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما