آداب و رسوم کشور کوبا، جذاب در آمریکای لاتین

کوبا

کوبا از جمله کشور های حاضر در آمریکای لاتین است و در منطقه دریای کارائیب قرار دارد. کشور های حاضر در اطراف و میان این دریا از اصول فرهنگی کم و بیش یکسانی تبعیت می‌ کنند. اصول فرهنگی ای که ریشه های عمیقی در فرهنگ اسپانیایی دارد. از جمله بارزترین کشور ها در این منطقه با ریشه های فرهنگی اسپانیایی می ‌توان به کشور های مکزیک و کوبا اشاره کرد. البته همین دو کشور هستند که پرچمدار فرهنگ منطقه کارائیب شده اند. چرا که این دو کشور در مجموعه بزرگترین و مهمترین کشور های منطقه محسوب می شوند. با ریسمون همره باشید.

 

آداب و رسوم کشور کوبا

مکزیکی‌ ها اگر چه ریشه هایی در فرهنگ اسپانیایی دارند؛ اما همراه با گذر زمان و در آمیختن با فرهنگ کشوری چون آمریکا و آمیخته شدن با اقوام آزتک ها مسیر خاص خودش را در خلق فرهنگی از دریای کارائیب رفته است و اتفاقاً فرهنگ جذابی هم دارد؛ اما کوبا همراه با جنبش‌ های انقلابی که از حدود یک قرن پیش آغاز شده است، مسیر خودش را از دنیای غربی آمریکا جدا کرده است و همراه با نگرش های کلاسیکی که در جمع مردمان این سرزمین وجود دارد، فرهنگی اصیل تر از دیگر کشور های منطقه در خود جای داده است. فرهنگی با ریشه هایی در اسپانیا که گویی می خواهد شما را تا قلب تاریخی ۲۰۰ ساله پس بکشاند. از آنجا که کوبا کشوری است مانده در تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم آنها نیز در همان ماجرای تاریخی مانده است. کشوری که گویا نمی ‌خواهد در گیر و دار دنیای مدرن امروزی سیر کند. مردمانی که گویا از زندگی با دنیای پیشینیان خود لذت می برند. مردمان این کشور آداب و رسومی دارند که زیبایی ‌های خاص خودش را دارد. زیبایی هایی که آشنایی با آنها می تواند در تور کوبا جذاب باشد. ریسمون مجری حرفه ای تور کوبا پرداختن به زیبایی های این کشور را جذاب می داند. چرا که موسسه ریسمون در برگزاری تور کوبا متوجه علاقه ی گردشگران به مظاهر فرهنگی در کنار عدم آگاهی لازم بوده است.

تفکرات مذهبی در کوبا

مذهب، اصلی جدا نشدنی از اجتماعات انسانی است و تقریباً هر اجتماعی در هر برهه از تاریخ عقاید مذهبی خاص خودش را داشته است. ماجرای مذهب وقتی پیچیده می شود که اقوامی در هم آمیزند و یکی بر دیگری غالب آید. ماجرایی که از زمان کشف کشور کوبا همراه این جزیره شده است.

 

تفکرات مذهبی در کوبا

اگر چه زبان رسمی کشور اسپانیایی می باشد و تقریبا تمام مردم این سرزمین اسپانیایی صحبت می‌ کنند؛ اما مذهب در عالم مسیحیت به نوعی که در اسپانیا یافت می ‌شود، در کوبا ریشه نگرفته است. مذهب در این جزیره ریشه های قدرتمند ندارد. این عدم تحکم مذهب مسیحیت در کشور کوبا ریشه ‌های تاریخی دارد. چرا که در طول قرن ها، کشیش‌ ها که نماد امپراتوری اسپانیا بودند در مخالفت با تفکرات آزادی بخش این سرزمین تلاش کرده ‌اند. این تلاش ها باعث زدگی مذهبی در طول سالیان متمادی در جمع مردم جزیره بوده است. از این رو کوبایی ها خارج از تفکرات کشیش های کاتولیک اسپانیایی، مذهب خودشان را تدوین کردند. مذهبی که حالا با عنوان سانتریا یاد می ‌شود. این مذهب جشن‌ ها و اعیاد و آداب خاص خودش را دارد که اگر چه شباهت ‌هایی با مسیحیت کاتولیک دارد؛ اما در دنیای جذاب خودش سیر می ‌کند.

مهمان نوازی در کوبایی ها

مردمانی که هر روز خوش می گذرانند، موسیقی زنده را دوست دارند، در دنیای کلاسیک خود مانده ‌اند، خوب می خورند و دائماً می ‌رقصند، یقیناً دست و دل باز هم می شوند. این ها که گفتیم ماجرای هر روز مردمان کوبایی است. آنها خیلی دست و دلباز هستند و همراه این خصوصیت جالب، بسیار مهمان نواز شده ‌اند.


مقاله-ریسمون-کوبا-1.jpg

مردمان کوبایی

مردمان این سرزمین چندان گرایشی به ثروت اندوزی ندارند. مهمان را بسیار گرامی می ‌دارند و تقریباً هر چه دارند برای یکدیگر است. مردمان کوبا برای مهمان هایشان آداب و رسوم جذابی دارند که از نوع سلام گرفته تا غذا های مخصوص مهمانی را شامل می شود.

موسیقی زنده در کوبا

کوبا کشور موسیقی است و موسیقی جدا از نماد فرهنگی در مسیر آداب و رسوم این کشور رخنه کرده است. آنها به هر بهانه ‌ای گیتار خود را بیرون می کشند و خیلی شاد می نوازند. رقص های سالسا و زومبا نیز همراه این موسیقی زنده در جای ‌جای خیابان های کلاسیک شهر دیده می شود. موسیقی به یقین برترین نماد فرهنگی در کشور کوبا است و مردمان این سرزمین گویی ذاتاً موسیقی دان به دنیا می ‌آیند.

رقص های فولکلور

خیلی جالب است اگر مردمان یک سرزمین، شادی را در دل آداب و رسوم خود دخیل سازند. کوبا، همان کشور است. کشوری که همراه با شادی های بسیار زیادی آداب و رسوم خود را خلق کرده است.

جدا از موسیقی، مردمان این سرزمین به هر بهانه ‌ای پای رقص دارند و بهترین آنها رقص های فولکلور کوبایی می ‌باشد. رقص های فولکلور در این کشور در شکل و شمایل هنری ناب و اصیل زنده مانده است. هنری که ریشه در تاریخ این سرزمین دارد.

 

جشن های ملی در کوبا

در کشور کوبا دو جشن ملی وجود دارد. اولین جشن در تاریخ یکم ژانویه به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹ میلادی که به شکل اتفاقی همراه با جشن های سال نو شده است. دومین جشن نیز در تاریخ ۲۶ ژوئن به مناسبت حمله فیدل کاسترو به پادگان مونکارا در سال ۱۹۵۳ می باشد.

هر چند هر دو جشن ملی کوبا ریشه های سیاسی دارد؛ اما در زمان جشن دیگر سیاست رنگ و بوی خودش را عوض می‌ کند و در شکل و شمایل یک جریان فرهنگی رخ می نماید. به گونه ‌ای که می توان در جشن های ملی کشور کوبا به وضوح شاهد انواع نماد های فرهنگی و آداب و رسوم و خوشحالی های خاص این جزیره باشیم. موسسه گردشگری ریسمون که در امر برگزاری تور کوبا از توانمندی مطلوبی برخوردار است، می تواند در تماشای این فرهنگ غنی در آمریکای لاتین راهنمای کاملی برای شما باشد.


0 دیدگاه

06 بهمن 1398


برچسب ها
تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما