آداب و رسوم استان خراسان رضوی را بشناسید

آداب و رسوم استان خراسان رضوی

آداب و رسوم استان خراسان رضوی در واقع آداب و رسوم مردمی متمدن با تاریخچه ای اصیل می باشد. اگر چنانچه قصد سفر به آنجا را دارید، بهتر است اندکی در مورد آداب و رسوم استان خراسان رضوی اطلاعات داشته باشید. در استان خراسان رضوی، قومیت های مختلفی زندگی می کنند. با وجود اینکه تفاوت هایی در زبان، لهجه، مذهب و نژاد وجود دارد اما در کل متحد و یکسان عمل می کنند. مردم استان خراسان رضوی درمیان خود به لهجه ی محلی و زبان مادری سخن می گویند و این بخشی جدا نشدنی از آداب و رسوم استان خراسان رضوی به حساب می آید. اگر از شمال به جنوب استان حرکت کنید، متوجه تفاوت های قومیتی در این استان خواهید شد. این تفاوت های قومیتی بر زیبایی و دلخواه بودن این استان افزوده است. از جمله آداب و رسوم استان خراسان رضوی این است که مردم علاقه ی خاصی به موسیقی به خصوص اجرای آن در جشن ها و مهمانی های خود دارند. با ریسمون همراه شوید تا با رسم و رسوم مردم این استان بیشتر آشنا شویم

موسیقی در استان خراسان رضوی

همانطور که گفته شد طوایف مختلف در استان خراسان رضوی حضور دارند. کردها در شمال، ترکمنها و بلوچ ها در شرق و ... هر کدام برای خود آداب و رسوم خود را دارند اما در کل واحدی یکپاره را تشکیل می دهند. از دیگر آداب و رسوم استان خراسان رضوی این است که بلوچ های ساکن شرق استان مشغول به حرفه ی دیرین خود یعنی دامپروری و کشاورزی هستند. مردم این خطه مسلمان و اهل سنت اند. پوشش مردم این منطقه لباس محلی است. شاید زیباترین قسم آداب و رسوم استان خراسان رضوی این باشد که اصالت و هویت خود را تاکنون به زیبایی حفظ کرده اند. از آنجایی که به زبان مادری سخن می گویند و پوشش محلی و سنتی خود را حفظ کرده اند. 


مقاله-ریسمون-خراسان-1.jpg

رقص محلی

هنر زنان بلوچ

زنان بلوچ لباس های محلی زیبای خود را به تن می کنند و اینگونه اصالت و زیبایی خود را به رخ همه می کشند. این زنان هنرمند علاوه بر دوختن لباس های محلی، هنر سوزن دوزی، گلدوزی ساده دور یقه، آستین و قیطان دوزی را نیز به زیبایی انجام می دهند. این حرفه ها بخشی از آداب و رسوم استان خراسان رضوی است که در تمام استان رایج است. 

تفاوت های قومیتی

اگر به جنوب خراسان رضوی بروید، عرب ها حضور دارند. در شرق بلوچ ها و هزاره ها، حیدری ها در تربت حیدریه و کردها در شمال استان خراسان رضوی جای دارند. مهاجرت ها در استان خراسان رضوی به این صورت است که مردم روستا به شهرها می روند. البته شهر مشهد از کشورهای دیگر همچون عراق و افغانستان نیز مهاجرهایی پذیرفته است. این را می خواهیم بگوییم که آداب و رسوم استان خراسان رضوی متنوع است. با سفر به این استان، شاهد تنوع و زیبایی های زیادی خواهید بود که هر کدام جذابیت های خاص خود را دارند. پوشاک مردان و زنان بسیار دلربا است و زیورآلات آنها بر این دلربایی افزوده است. دیدن این تفاوت‌های زیبا با ریسمون را از دست ندهید.


مقاله-ریسمون-خراسان-2.jpg

لباس هاس محلی استان خراسان رضوی

آداب و رسوم استان خراسان رضوی در ماه محرم

از جمله مهمترین آداب و رسوم استان خراسان رضوی که در ماه محرم برگزار می شود، تعزیه و عاشورای حسینی است. از جمله آداب نمایشی در این دوره از سال بدین گونه است: عزاداری و گریه بر امام حسین (ع)، نوحه خوانی، مرثیه خوانی، سینه زنی، برپایی مجالس در تکیه ها، حسینیه ها، خانه ها و مساجد، تشکیل هیات ها در ایام محرم، نذر و احسان و صدقه و اطعام مردم، پذیرایی با آب و شربت و چای، سیاه پوش کردن اماکن، راه انداختن دسته های عزاداری، علامت ها و نخل ها، پختن آش نذری و تعدادی مراسم نمایشی دیگر. مراسم عاشورا و تاسوعا از تاثیرگذارترین آداب و رسوم استان خراسان رضوی است که به تمامی و کمالی در این استان برپا می شود. 


مقاله-ریسمون-خراسان-3.jpg

دسته های عزاداری

نذورات

از دیگر آداب و رسوم استان خراسان رضوی می توان به نذورات و مبرات اشاره کرد. دسته های عزاداری نزد مردم ارزش بسیاری دارند. در گذشته بدین صورت بوده است که دسته های عزاداری دو روز در خانه های مردم می ماندند و مردم به درستی و تمامی از آنها پذیرایی می کردند. امروزه این سنت به شکل نذورات بر جای خود باقی مانده است. پهن کردن سفره های نذری، انجام خدمت و کمک کردن به هیات های عزاداری از جمله این نذورات هستند. 


مقاله-ریسمون-خراسان-4.jpg

علاوه بر موارد بالا می تواند به مراسم نوروز، مراسم باران خواهی، ورزش های سنتی و پهلوانی نیز به عنوان آداب و رسوم استان خراسان رضوی اشاره کرد. در سفر به خراسان رضوی به همراه تور خواف و نشتیفان ریسمون، تجربه ای فوق العاده از بازدید از این آداب و رسوم و فرهنگ مردم محلی استان خواهید داشت. 


1 دیدگاه

07 مهر 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما