آداب و رسوم استان خراسان جنوب و فرهنگ آن

آداب و رسوم استان خراسان جنوبی

آداب و رسوم استان خراسان جنوبی از جمله آداب و رسومی است که در این استان باقی مانده و دارای جذابیت و طرفداران زیادی نیز می باشد. در زر تعدادی از معروف ترین رسومات  این استان اشاره شده است که نشان دهنده ی فرهنگ و تفکر و اعتقادات این مردم در این استان می باشد. تور گردشگری ریسمون این امکان را برای گردشگران فراهم اورده است که در سفر خود به این استان با انواع رسومات این مردم اشنا شده و بتوانند نهایت استفاده را از سفر خود ببرند.

رسم و رسومات نوروز از آداب و رسوم استان خراسان جنوبی

یکی از مهم ترین اداب و رسوم استان خراسان جنوبی، رسم نوروز می باشد که مردمان استان خراسان جنوبی همانند دیگر مردم در استان و شهر های مختلف ایران قبل از نوروز و در اسفندماه شروع به آماده کردن تدارکات و خریداری نیازمندی های خود و خانواده شان می نمایند. در این هنگام خانواده ها برای خود و افراد خانواده خرید می کنند زیرا معتقدند که سال جدید باید توام با افکار و لباس های نو همراه باشد.  در این هنگام مردم این استان مقادیر زیادی از مایحتاج زندگی و همچنین شیرینی و میوه و آجیل خریداری می کنند. علاوه بر این ها شیرینی ها و تنقلات مخصوص این استان مانند شیرینی های زنجبیلی و نان و ... می باشد که دارای طرفداران زیادی در قبل از عید نوروز می باشند.

یکی دیگر از رسم های این استان خانه تکانی در روزهای قبل عید می باشد که مردم این استان شروع به پاک کردن خانه های خود از گرد و خاک می کنند. در عید نوروز مردمان این استان سبزه ی خود را اماده و بر سر سفره های خود قرار داده که ان را نماد سر سبزی می نماند.

از دیگر رسومات این استان رفتن به دامن طبیعت در 13 فروردین است که روز طبیعت نام دارد.

رسم و رسومات شاه مولایی از آداب و رسوم استان خراسان جنوبی

از دیگر اداب و رسوم استان خراسان جنوبی رسم شاه مولایی می باشد. در این رسم چند روز مانده به نوروز افراد ریش سفید با مراجعه به افراد ثروتمند شروع به جمع اوری لباس و پول برای افراد نیازمند کرده تا نیاز انها را تا حدودی بر طرف نمایند. در گذشته افراد بیرجند معتقد بودند که در شب عید حتما باید همگی پلو مصرف نمایند.

می‌توانید برای دیدن این آداب و رسوم زیبا به این استان سفر کنید و از نزدیک با این آداب آشنا شوید.

رسم و رسومات حنابندان از آداب و رسوم استان خراسان جنوبی

یکی دیگر از آداب و رسوم استان خراسان جنوبی، حنابندان می باشد که افراد این استان معتقدند که سال جدید را باید با جسمی پاکیزه شروع نمود. مراسم جنابندان از دیگر مراسمات این استان خراسان جنوبی می باشد که افراد با آمدن عید نوروز با رنگ کردن مو و انگستان خود توسط حنا به استقبال عید نوروز و سال جدید می روند.

رسم و رسومات سمنوپزان از آداب و رسوم استان خراسان جنوبی

از دیگر آداب و رسوم استان خراسان جنوبی مراسم سمنو پزان بوده که دارای زحمت زیاد ولی پر طرفدار می باشد. در این رسومات زن ها ظرف های خود را در پشت بام خانه ها قرار داده تا از آب باران پر شوند و به طور همزمان گندم ها را در پارچه هایی تمیز ریخته تا توسط آب باران خیس شده تا شروع به جوانه زدن کنند.

بعد از این مرحله گندم ها را در جایی پهن می کنند تا خشک شده و سپس آسیاب می کنند. در مرحله ی بعد ان را الک می کنند. برای درست کردن سمنو آن را با زردچوبه و دارچین و مواد دیگر مخلوط کرده و ان را بر اجاق قرار داده و بعد از آماده شدن در ظرف ها تقسیم بندی کرده و با آجیل تزیین می کنند.


-1تور-ریسمون-آداب و رسوم استان خراسان جنوبی.jpg

رسم و رسومات شب یلدا از آداب و رسوم استان خراسان جنوبی

از دیگر رسومات این استان می توان به آداب و رسوم شب یلدا اشاره نمود که با گذشت زمان دچار تغییراتی شده است. این شب به شب یلدا نیز معروف می باشد که در این شب مردم به شب نشینی رفته و با خوردن تنقلات و شیرینی و اجیل های متفاوت تا نیمی از شب را بیدار مانده و طولانی ترین شب سال را جشن می گیرند. در این شب مردم با خواندن شعر و گرفتن فال حافظ شب خود را سپری می کنند. مردم این استان در این شب تا جایی که توان مالی دارند اقدام به خریداری میوه های مخصوص از جمله انار و هندوانه و ... می کنند.

در بالابه تعدادی از آداب و رسوم استان خراسان جنوبی اشاره شد که نشان دهنده ی اعتقادات عمیق و سنت این افراد بوده و مردمان استان ها ی دیگر می توانند با کمک  ریسمون از دیدن این شهر ها لذت برده و با اعتقادات مردمان این استان اشنا شوند.


0 دیدگاه

20 آبان 1398

تیم نویسندگان ریسمون

درباره نویسنده
ریسمون با تیمی قوی، محتوای جذاب و به روز تولید میکند

دیدگاه شما